See emätti on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "emä",
"3": "-ttaa",
"4": "-i",
"alt2": "-ttää",
"id3": "nominal"
},
"expansion": "emä + -ttää + -i",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "emä + -ttää + -i",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "emätti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emätti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emätteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emättittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emättini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emätteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emättittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emättisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emätteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emättittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emättimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emätteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emättittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emättinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emätteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emättittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emättinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emätteissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emätteistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emätteillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emätteiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emätteillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emätteinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emättiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emätteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emätteiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emättittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emätteittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "emätteinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "emätti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "emätti",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "dialectal",
"3": "Kainuu"
},
"expansion": "(dialectal, Kainuu)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "emätt",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -i (nominal)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -ttaa",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Kainuu Finnish",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"esophagus, throat"
],
"id": "en-emätti-fi-noun-7qmPPXIL",
"links": [
[
"esophagus",
"esophagus"
],
[
"throat",
"throat"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "ruokatorvi"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈemætːi/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞mæt̪ːi]"
},
{
"rhymes": "-emætːi"
}
],
"word": "emätti"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "emä",
"3": "-ttaa",
"4": "-i",
"alt2": "-ttää",
"id3": "nominal"
},
"expansion": "emä + -ttää + -i",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "emä + -ttää + -i",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "emätti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emätti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättejä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emätteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emättittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emättini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättejäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emätteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emättittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emättisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättejäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emätteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emättittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emättimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättejämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emätteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emättittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emättinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättejänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emätteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emättittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "emättinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättejään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättejänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emätteissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emätteistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emätteillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emätteiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emättillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emätteillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "emättinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emätteinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "emättikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emättiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "emätteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emätteiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "emättittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emättittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "emätteittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "emätteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "emätteinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "emätti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "emätti",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "dialectal",
"3": "Kainuu"
},
"expansion": "(dialectal, Kainuu)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "emätt",
"2": "",
"3": "",
"4": "ä"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish dialectal terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -i (nominal)",
"Finnish terms suffixed with -ttaa",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Kainuu Finnish",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/emætːi",
"Rhymes:Finnish/emætːi/3 syllables"
],
"glosses": [
"esophagus, throat"
],
"links": [
[
"esophagus",
"esophagus"
],
[
"throat",
"throat"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "ruokatorvi"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈemætːi/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞mæt̪ːi]"
},
{
"rhymes": "-emætːi"
}
],
"word": "emätti"
}
Download raw JSONL data for emätti meaning in All languages combined (20.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.